Nerwica lękowa leczenie, czyli wiedza w pigułce

Nerwica lękowa leczenie to zaburzenie, którego dominujący element to lęk. Przyjmuje on dwojakie postaci. W pierwszym przypadku lęk jest ogólny, mówimy wtedy o nerwicy lękowej. W drugiej sytuacji, lęk przybiera konkretną postać, dlatego określany jest terminem – fobia. Przyczyny występowania nerwicy nie są jasne.

Wśród nich wymienia się podłoże genetyczne i biologiczne, lub wpływ środowiska. Z reguły najczęściej występuje u osób w wieku 25- 45 lat i wiąże się z bliżej nieokreślonym lękiem, jaki powodują pewne sytuacje. Z tej przyczyny, osoby cierpiące na nerwicę lękową, często podejmują decyzje, które ich zdaniem, zredukują wysoki poziom lęku, np. zmieniają pracę, bądź miejsce zamieszkania. Jednak ich działania nie przynoszą rezultatu, ponieważ ekstremalne napady lęku, które mogą przechodzić w panikę lub złość, mają mimo wszystko podłoże psychiczne, nie czysto środowiskowe.

Czym objawia się nerwica lękowa?

Lęk, jaki towarzyszy osobom cierpiącym na zaburzenie, właściwie nigdy ich nie opuszcza. Osoby te są wiecznie spięte, nawet w bezpiecznym i komfortowym miejscu nie są w stanie się rozluźnić. Często nerwicy towarzyszą specyficzne objawy. Zdarza się, że do psychoterapeutów, bądź psychiatrów trafiają osoby ze skierowaniem od internistów, kardiologów, gastronomów.

Okazuje się, że objawy takie jak duszność, ucisk w klatce, biegunka, czy ból brzucha, nie mają swoje odzwierciedlenia w rzeczywistości, a mają swój początek w psychice. Również mdłości, zawroty, bóle głowy. W niektórych wypadkach problemy wynikają z wysokiego poziomu stresu, w którym nasz organizm sobie nie radzi. Dlatego, jako reakcje obronną, wytwarza on problemy psychiczne. Dodatkowymi objawami jest ogólny lęk, towarzyszący nerwicy, zaburzenia pamięci, koszmary oraz niepokój, ogólne zmęczenie, bądź nadpobudliwość. Inne objawy nerwicy to tiki nerwowe, problemy ze snem, nadmierna potliwość, czy mdłości.

Nerwica lękowa leczenie

Jak w wielu przypadkach zaburzeń, również tutaj częstym elementem stosowanej terapii jest leczenie farmakologiczne. Ma to na celu, przede wszystkim złagodzić objawy nerwicy oraz częstotliwości ich występowania. Jednak nieodzownym elementem terapii są sesje psychoterapeutyczne. Ważne jest, aby osoby, którym nerwica depresyjna czy nerwica lękowa ogranicza radość z życia oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także zmusza do nieprzemyślanych decyzji, nauczyły się radzić sobie z jej przejawami. Zwłaszcza w sytuacjach, które nasilają jej objawy.

Drugim ważnym aspektem, jest potrzeba uświadomienia sobie powodów, przez które dochodzi na nasilenia objawów, aby móc sobie z nimi lepiej radzić. Pacjent, w trakcie terapii, uczy się nowego sposobu przeżywania emocji we własnym świecie psychicznym, reagowania na aktualne stany oraz radzenia sobie ze stresogennymi sytuacjami. Ma to służyć również łatwiejszemu nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Czasem potrzeba sporo czasu, aby zrozumieć, że większość emocjonalnych problemów, znajduje się w naszej psychice i tam przede wszystkim powinniśmy szukać skutecznego rozwiązania. Również ważna jest możliwość swobodnego wyrażania emocji. W innym przypadku zablokowane, bądź stłamszone emocje, powracają pod postacią lęku, niepewności, paranoi. Stąd również odcięcie od świata, uczucie tkwienia we własnej głowie. Trudność w nawiązaniu relacji interpersonalnych. Należy jednak pamiętać, iż decyzja o leczeniu nerwicy za pomocą terapii, jest naszą dobrowolną decyzją i tylko wtedy może przynieść upragniony efekt.