Zabytki i wydarzenia regionu Górnośląskiego

Kopalnia „Ignacy” jest jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki. Jej zwiedzanie obejmuje obecnie jedynie jej część powierzchniową. Najcenniejszymi zabytkami są dwie maszyny wyciągowe posiadające napęd parowy. Stanowią doskonały przykład ówczesnej myśli przemysłowej i doskonale zachowane dziedzictwo górniczej przeszłości Rybnika. Dużą atrakcją kopalni jest możliwość wejścia na punkt widokowy w dawnej wieży ciśnień, z którego roztacza się piękny widok na panoramę miasta. W budynku administracyjnym znajduje się ponadto niewielka wystawa poświęcona górnictwu. Zobaczyć tam można eksponaty związane z historią i kulturą górniczą.

Tyskie Browarium to największa w Polsce ekspozycja dedykowana piwowarstwu, kino 3D i pub. Na turystów czekają zabytkowe obiekty Tyskich Browarów Książęcych wraz z czynną warzelnią z 1915 r. Zachwycające jest samo przygotowanie ekspozycji muzealnej, które nie odbiega jakością, standardem i pomysłowością od najsłynniejszych multimedialnych muzeów w Europie. Można tutaj obserwować faktyczny proces produkcji piwa, zobaczyć na żywo, jak się waży piwo, spróbować go prosto z beczki, obejrzeć trójwymiarowy film o historii książęcego browaru, wysłać kartkę do przyjaciół w wnętrza wielkiej beczki. Zwiedzanie Tyskiego Browarium to jedna wielka, edukacyjna przygoda, w której każdy znajdzie coś ciekawego, zaskakującego i niezwykłego, nawet ekolodzy, dla których przygotowano tutaj specjalny program zwiedzania. W ciągu dnia lub w nocy.

Festiwal „Śląskie Smaki” ma charakter rodzinnego pikniku, a jego oferta jest skierowana do szerokiej grupy odbiorców, z kraju i zagranicy, w różnym wieku i o różnym guście kulinarnym. Każdemu festiwalowi towarzyszy konkurs kulinarny, w którym uczestnicy, podzieleni na kategorie, ubiegają się o tytuł Eksperta Śląskich Smaków i statuetkę złotego, srebrnego lub brązowego durszlaka. Swoją bardzo atrakcyjną, otwartą formułą konkursową przyciąga adeptów i mistrzów kuchni regionalnej z całego regionu. W trakcie Festiwalu prezentowane są tradycyjne śląskie przysmaki organizowane pokazy i degustacje. Festiwal jest organizowany za każdym razem w innej części województwa, co daje możliwość poznania lokalnych przysmaków.